Celer se v našich podmínkách pěstuje v nejrůznějších druzích. Velice oblíbený je i řapíkatý celer, který má významné pozitivní účinky na lidské zdraví. Jeho řapíky a nať se využívá především v salátech, mohou však posloužit i jako dochucovadlo jiných pokrmů, které pravidelně připravujete.
Zajímá vás, jak řapíkatý celer pěstovat? Není to nic složitého. Semena řapíkatého celeru klíčí zhruba dva týdny, neměli byste tak výsev přílišně odkládat – ideálními měsíci jsou právě únor, maximálně březen. Pokud byste tyto termíny prošvihli, můžete zpravidla zakoupit v zahradnictví již vyklíčené sazenice.
Pro klíčení celeru je vyžadovaná teplota okolo dvaceti stupňů a slunné stanoviště, ideální jsou například okenní parapety. Důležitá je také pravidelná, avšak mírná zálivka.
Pozor na křehké sazenice
Jakmile se ukážou první sazenice, je zapotřebí je přesadit samostatně do kelímku nebo menšího květináče a to buď po jedné, maximálně po dvou sazenicích. Při přesazování celeru je nutná zvýšená opatrnost – jedná se o velice křehké a slabé rostlinky, které jsou náchylné jak ke zlámání, tak i k prosychání.
Ven se celer vysazuje, až již nehrozí mrazy, zpravidla v květnu. V období vegetace je zapotřebí vydatná zálivka. Vyplatí se i přihnojování speciálními preparáty. Co se týká požadavků na půdu, celer řapíkatý preferuje hlinitopísčité substráty. Nevadí mu ani ostré sluneční paprsky.
Blahodárné účinky na zdraví
Celer řapíkatý má blahodárné účinky na lidské zdraví. Je všeobecně známo, že působí pozitivně při problémech s mužskou potencí. Má i kladné ohlasy co do trávení – podporuje chuť k jídlu a tiší žaludeční problémy. Působí antibakteriálně. Jedná se tak o zeleninu se širokým spektrem využití. Přidáte-li k tomu všemu navíc jeho jedinečné aroma, není co řešit a rozhodně se vyplatí, si ho na zahrádce vypěstovat!